Aktualnostki Czytelnia

W Azji wylądował ponad 6-kilogramowy meteoryt

Wygląd największego okazu o wadze 6106 g z obu stron (fot. Michael Farmer, https://www.facebook.com/michael.farmer.5201/posts/10220793536483448)

Wiele wskazuje na to, że w Pakistanie spadł drugi meteoryt w tym roku! 9 stycznia o godz. 6:30 zaobserwowano tam jasny bolid, który zakończył się lądowaniem meteorytu prawdopodobnie w okolicy miasta Zhob, ok. 50 km od granicy z Afganistanem.

Waga największego okazu to ponad 6 kg, ale wiadomo, że przynajmniej jeden fragment odłamał się od masy głównej. Jeszcze inny okaz przebił słomiany dach jednego z budynków, co niezawodnie zawęziło obszar poszukiwań i pozwoliło odnaleźć meteoryty tego samego dnia.

Świadkowie relacjonują, że przelot bolidu był widoczny z ponad 350 km, a nieopodal miejsca spadku słychać było głośny huk. Część mieszkańców nie zwróciła na to uwagi sądząc, że przelatuje nad nimi duży śmigłowiec.

Meteoryty z Pakistanu trafiły do USA i znajdują się w kolekcji Michaela Farmera. Sam właściciel jak na razie nie udziela zbyt wielu informacji na ich temat. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że próbki zostaną wysłane do klasyfikacji na Uniwersytecie Stanu Arizona (ASU).

Wszelkie nowe informacje będą na bieżąco uzupełniane.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Zwróć uwagę na wymagane pola *