Przejdź do treści

W Azji wylądował ponad 6-kilogramowy meteoryt

Wygląd największego okazu o wadze 6106 g z obu stron (fot. Michael Farmer, https://www.facebook.com/michael.farmer.5201/posts/10220793536483448)

W Pakistanie spadł drugi meteoryt w tym roku! 9 stycznia o godz. 6:30 zaobserwowano tam jasny bolid, który zakończył się lądowaniem meteorytu w odległości 10 km na wschód o miasta Zhob, położonego nieopodal granicy z Afganistanem.

Świadkowie relacjonują, że przelot bolidu był widoczny z ponad 350 km, a nieopodal miejsca spadku słyszano głośny huk. Część mieszkańców uznała to za dźwięk przelatującego śmigłowca i nie zdawała sobie sprawy z charakteru zjawiska.

Tego samego dnia na meteoryty natknęli się pasterze kóz. Największy znaleziony okaz waży 6 kg, ale kilka fragmentów odłamało się od masy głównej. Były to meteoryty o wadze ok. 5.5 kg, 4.924 kg oraz 2.231 kg, co dało łączną wagę 18.96 kg. Jeden z okazów przebił słomiany dach budynku w prowincji Beludżystan, co niezawodnie zawęziło obszar poszukiwań i niewątpliwie pomogło w poszukiwaniach.

Na przełamie meteorytu doskonale widać strukturę brekcji ze sporymi, jasnoszarymi klastami. Okazy z Pakistanu trafiły do USA i znajdują się w kolekcji Michaela Farmera. 

Meteoryt został sklasyfikowany jako chondryt H3-4 i 23 lutego wpisany do katalogu MetBull.

Tak wygląda wnętrze meteorytu Zhob / fot. Laurence Garvie (ASU)

Meteoryt Zhob w katalogu MetBull

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *