Przejdź do treści

O mnie

Nazywam się Mateusz Żmija i mam świra na punkcie astronomii. W dzieciństwie kochałem wertować książki ilustrowane schematami rakiet, artystycznymi wizjami Układu Słonecznego lub zdjęciami z teleskopu Hubble’a. Natomiast w pełni świadome oraz „dojrzałe” zainteresowanie kosmosem narodziło się w liceum. Trwa aż do dzisiaj.

Meteorytowe szaleństwo

W 2017 roku zacząłem kolekcjonować okruchy Wszechświata w postaci meteorytów. Jestem szczerze zauroczony ich strukturą, historią kosmiczną oraz okolicznościami spadków. Moja kolekcja meteorytów nie jest może bardzo duża, ale już całkiem różnorodna.

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego (legitymacja nr 197). Ogromnie się cieszę, że zostałem przyjęty do tego grona. Członkostwo w PTMet traktuję jako zobowiązanie do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i utrzymywania najwyższych standardów pod każdym, meteorytowym względem.

Należę także do International Meteorite Colletors Association (członek nr 6157). To dla mnie wielkie wyróżnienie oraz okazja do wymiany doświadczeń z badaczami meteorytów z całego świata.

W 2022 roku spełniłem swoje największe, meteorytowe marzenie i znalazłem pierwszy okaz z nowego spadku na terenie Słowacji.

Na co dzień…

Czym zajmuję się poza meteorytami? Cóż, bardzo dużo piszę, a jeszcze więcej gadam (taka praca). Tworzę też grafikę użytkową i administruję kilkoma stronami internetowymi. Mimo nawału obowiązków, staram się znaleźć czas na prowadzenie tego bloga.


Ważne!

Posiadasz kamień, który uważasz za meteoryt? Śmiało do mnie napisz. Poniżej podaję swój adres e-mail. Z największą przyjemnością ocenię Twoje znalezisko. Jeżeli okaże się, że może pochodzić z kosmosu, to chętnie podpowiem Ci „co dalej”.

Mój e-mail: kontakt@skarbykosmosu.pl