Przejdź do treści

USA po raz drugi! Spadek meteorytu w Glendale

Elipsa spadku meteorytu Glendale wg Astromaterials Research & Exploration Science, NASA

Była pochmurna, burzowa noc. Na niebie pojawiało się wiele pojaśnień od dalszych i bliższych wyładowań atmosferycznych. Jeden z rozbłysków okazał się jednak nieziemsko wyjątkowy. Był bolidem, po którym w Glendale (Arizona, USA) na ziemię spadł kolejny meteoryt! Kosmiczna skała zaliczyła twarde lądowanie 27 lipca 2018 r. o godz. 3:22 czasu lokalnego.

Szczęśliwy znalazca to 38-letni inżynier Cody Horvath, mieszkaniec Glendale. Meteoryt o wadze 85 g spadł niemal przed drzwiami jego domu. Horvath znalazł czarny kamień dopiero 14 sierpnia, gdy przechadzał się po podwórku wyłożonym jasnym żwirem. Szybko podzielił się tą informacją ze swoimi najbliższymi, a później poczytał w internecie o wyglądzie świeżych meteorytów i wezwał naukowców z Arizona State University, którzy zajęli się badaniami. Wiedział, że otrzyma od nich fachową pomoc, ponieważ pamiętał o wystawie meteorytów mieszczącej się w tej placówce. Sama wystawa to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo w ASU znajduje się około 40 tys. okazów. To największa uniwersytecka kolekcja meteorytów na świecie!

Wróćmy jednak do Glendale. Spadek nowego meteorytu został zarejestrowany między innymi przez Michaela Farmera, poszukiwacza kosmicznych skarbów i właściciela jednej z największych kolekcji meteorytów na świecie:

Jak widać, warunki obserwacyjne tej nocy były naprawdę trudne. Mimo to znalazło się 12 naocznych świadków bolidu, którzy widzieli go głównie z okolic Phoenix, ale również z Chandler, Queen Creek, Paulden, Tucson i Peorii. Jeden z obserwatorów słyszał nawet odgłos dalekiej eksplozji.

Do tej pory znaleziono zaledwie jeden meteoryt o wadze 85 g, ale w rejonie Glendale może ich być więcej. Na miejscu pracują znani poszukiwacze meteorytów, np. Robert „Space Cowboy” Ward. Wspominałem o nim przy okazji spadku meteorytu Hamburg, który miał miejsce w USA na początku roku. W Glendale zjawił się też Ruben „Mr Meteorite” Garcia, poszukiwacz i dealer meteorytów z ponad 20-letnim stażem.

Okaz meteorytu jest w trakcie klasyfikacji. Wkrótce dowiemy się więcej o tym kosmicznym okruchu, który ze zdjęć wygląda na chondryt zwyczajny, czyli pospolity meteoryt kamienny. Prawdopodobnie otrzyma nazwę Glendale.

Dodam, że ten kosmiczny kamyk został zakupiony przez Roberta Warda od znalazcy za nieujawnioną kwotę. Znany poszukiwacz przekazał go następnie do kolekcji ASU.

Intensywne poszukiwania świeżych meteorytów w rejonie Glendale trwają. Poszukiwacze nie mają wątpliwości, że 27 lipca spadło tam więcej kamyków. Powodzenia, Panowie!


Źródła:
1. Azcentral.com: ’Just spectacular!’ Valley’s first recorded meteorite fall happened in Glendale
2. American Meteor Society: Meteorite fall in Arizona on July 27th
3. Astromaterials Research & Exploration Science, NASA: GLENDALE, ARIZONA

2 komentarze do “USA po raz drugi! Spadek meteorytu w Glendale”

  1. Pingback: Spadki meteorytów w 2018 roku. Część II: Nieklasyfikowane - Skarby Kosmosu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *