23 kwietnia mieszkańcy północnej części Kostaryki mieli okazję obserwować jasny bolid. Błysk pojawił się na niebie o godz. 21:07 czasu lokalnego. Jak się później okazało, zjawisko przyniosło spadek meteorytów – chondrytów węglistych CM2. Do tej pory zanotowano jedynie 16 spadków tego typu!
Zanim przejdziemy do samego meteorytu, spójrzmy bolid, który został zarejestrowany przez sieć kamer służących do monitorowania aktywności wulkanów.
Wkrótce po przelocie bolidu w jednym z domów położonych na terenie San Carlos rozległ się głośny huk. Mieszkająca tam kobieta udała się do garażu, skąd dobiegał tajemniczy hałas. Wspólnie z rodziną odnalazła ponad kilogramowy meteoryt, który był jeszcze ciepły. Znajdował się pomiędzy plastikowymi krzesłami opartymi o ścianę. Uderzenie niewielkiego kamienia potrzaskało belkę dachową, wybiło kilkudziesięciocentymetrowy otwór w blaszanym poszyciu oraz częściowo połamało ogrodowe krzesła.
Przybyli na miejsce policjanci mieli zamiar odebrać rodzinie meteoryt, ale znalazcy nie wyrazili na to zgody. Zainteresowanie tym okazem wyrazil Wydział Geologii University of Costa Rica. Celem naukowców było przeprowadzenie badań szybko rozpadających się kosmogenicznych izotopów, które stanowią niezwykle cenny obiekt analiz.
Kolejne fragmenty nowego meteorytu zostały odkryte w promieniu kilku kilometrów od uszkodzonego domu. Telewizja Noticial Repretel dotarła między do mężczyzny, którego siostrzenice znalazły piękny, płaski okaz, pokryty w całości skorupą obtopieniową. Obecnie znajduje się on w kolekcji Michaela Farmera.
Urodę meteorytów ze spadku w Kostaryce jeszcze lepiej oddaje zdjęcie Allana Jara – dziennikarza, który jako jeden z pierwszych dotarł bezpośrednio do szczęśliwych znalazców:
Na ostatnim zdjęciu widzimy około kilogramowy okaz. Znajdują się na nim plastyczne regmaglipty (wgłębienia spowodowane podmuchami wiatru podczas przelotu przez atmosferę), a także skorupa obtopieniowa, która miejscami zabarwiła się na nietypowy, niebieskawy kolor (tzw. iryzacja)! Podobną kolorystykę skorupy zaobserwowano wcześniej na okazach meteorytu Murchison – chondrytu CM2, który spadł w Australii w 1969 roku. Jego łączna masa wyniosła 100 kg.
Gorączkowe poszukiwania w toku!
Łączna waga fragmentów zebranych po spadku w Kostaryce to 27 kg. W rejonie San Carlos przez kilka tygodni prowadzone były szeroko zakrojone poszukiwania. Dotarli tam nie tylko mieszkańcy okolicznych regionów, ale także znani kolekcjonerzy, którzy odkupowali znalezione okazy w zaimprowizowanych, polowych biurach. Są wśród nich byli między innymi Michael Farmer i Greg Hupé, prezentujący na Facebooku kolejne, fascynujące meteoryty. Oceniają oni, że mniej więcej połowa znalezisk to świeże fragmenty bądź okazy całkowite. Pozostałe posiadają już wyraźne oznaki wietrzenia. Wszystko przez obfite opady deszczu, które rozpoczęły się zaledwie kilka dni po spadku.
Później pogoda znacznie się poprawiła, a w poszukiwania zaangażowała się jeszcze większa liczba osób. Sprzyjały temu spekulacje kostarykańskich mediów dotyczące wartości okazów i informacje o przybyciu „zachodnich kolekcjonerów”. Co za tym idzie, ludzie widzieli w meteorytach dobry sposób na osiągnięcie bogactwa.
Aktualizacja: 31 maja 2019 r.
Nieco ponad miesiąc po spadku, meteoryt został wpisany do katalogu MetBull pod nazwą Aguas Zarcas. Badania wykazały, że jest chondrytem węglistym CM2. To 18. spadek tego typu na świecie, a zarazem drugi meteoryt w historii Kostaryki. Pierwszym był Heredia (H5) z 1857 roku o łącznej wadze 1000 g.
W dniu oficjalnej klasyfikacji niewielki okaz tego meteorytu dołączył do kolekcji Skarbów Kosmosu. 🙂
Źródła:
1. Karmaka Meteorites
2. Allan Jara
3. Informacje własne