17 grudnia 2023 roku o godz. 2:24 nad południowo-wschodnią Polską udało się zarejestrować przelot jasnego meteoru. Późniejsze analizy wykazały, że mógł przynieść spadek niewielkich meteorytów w pobliżu Rzeszowa.
To niecodzienne zjawisko zostało nagrane przez kamery bolidowe znajdujące się na Węgrzech (Veszprem, Harka) oraz w Polsce (PFN77 Suchora, Andrychów). Analizy przeprowadzone przez Gucsika Bence z Węgierskiego Towarzystwa Meteorytowego wskazują, że jasna faza lotu meteoroidu zakończyła się na wysokości 32 km. W połączeniu z niską prędkością początkową wynoszącą 14,7 km/s i niskim ciśnieniem dynamicznym towarzyszącym przelotowi (0,5 MPa), ten bolid mógł spowodować spadek niewielkiego meteorytu, najprawdopodobniej chondrytu węglistego.
Jeśli do powierzchni ziemi dotarły fragmenty meteorytu węglistego, ich łączna masa nie przekracza 240 g. Z kolei dla chondrytu zwyczajnego maksymalna prognozowana masa wynosi 90 g. Symulacje, które przeprowadził inny węgierski specjalista, Kővágó Gábor, pozwoliły wyznaczyć obszar poszukiwań pomiędzy miejscowościami Raniżów i Staniszewskie. Mapę w formacie odpowiednim dla programu Google Earth i trackerów GPS można pobrać tutaj.
Potencjalne pole rozrzutu fragmentów meteorytu węglistego o wadze od 50 do 200 g ma ponad 8 kilometrów kwadratowych, co oznacza, że do przeszukania jest spory obszar. Znalezienie tak niewielkiego meteorytu może nie być łatwe.
Mimo to, pod Raniżowem pojawili się już pierwsi poszukiwacze, w tym trzyosobowa grupa związana ze Skarbami Kosmosu. Podczas jednego dnia poszukiwań przeszliśmy 45 km po błotnistych łąkach i polach, ale meteorytu nie udało się odnaleźć. Życzymy powodzenia mieszkańcom tego rejonu oraz pozostałym poszukiwaczom, a jednocześnie planujemy kolejną wizytę w okolicach Raniżowa.
Źródła: