Przejdź do treści

Narashino – najświeższy meteoryt z Japonii

Pierwszy fragment meteorytu Narashino z charakterystyczną skorupą obtopieniową / fot. National Museum of Nature and Science in Japan

2 lipca mieszkańców środkowej Japonii zaskoczył jasny meteor, któremu towarzyszyły głuche odgłosy detonacji. Zjawisko trwało około 7 sekund i jak się wkrótce okazało, przyniosło spadek meteorytów w mieście Narashino w prowincji Chiba.

Przelot meteoru zarejestrowało co najmniej 9 kamer, w tym specjalistyczne rejestratory sieci bolidowej SonotaCo, służące do analizy podobnych zjawisk i wyznaczania potencjalnych miejsc spadków. Nagrania dostarczyły badaczom szczegółowych danych, które wykorzystano w raporcie opublikowanym kilka dni po spadku.

Bolid zarejestrowany przez kamerę umieszczoną na jednym z balkonów w Tokio

Jedyne jak do tej pory okazy znalazła kobieta mieszkająca w mieście Narashino. W środku nocy usłyszała głośny hałas dochodzący z korytarza prowadzącego na dziedziniec. Kolejnego dnia japońskie media podały informację o bolidzie widocznym minionej nocy, co skłoniło kobietę do samodzielnych poszukiwań.

Balustrada przy wyjściu na dziedziniec była zadrapana, a tuż obok niej leżał niewielki kamień o wadze 63 g. Dwa dni później kobieta przeszukała dziedziniec wspólnie z dozorcą i odkryła jeszcze jeden, tym razem nieco bardziej pordzewiały fragment ważący 70 g. Stało się jasne, że meteoryt rozbił się przy uderzeniu w barierkę, a ślady wietrzenia na drugim okazie to efekt deszczowej pogody.

Fragmenty meteorytu Narashino znalezione na dziedzińcu doskonale do siebie pasują / fot. National Museum of Nature and Science in Japan

5 lipca w miejsce spadku przybył Naoki Takahashi, badacz z Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki w Tokio, który zabrał okazy do badań i klasyfikacji. Prawdopodobnie zostaną wpisane do katalogu MetBull pod nazwą Narashino.

Zdjęcie porównawcze obu znalezionych fragmentów / fot. National Museum of Nature and Science in Japan

1 komentarz do “Narashino – najświeższy meteoryt z Japonii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *