Przejdź do treści

Meteoryty spadły na wioskę Gatuto w Kenii

Masa główna meteorytu Gatuto (7,4 kg) z odłupanym fragmentem i zabrudzeniami na skorupie obtopieniowej / fot. Michael Farmer

Mieszkańcy wiosek Gatuto, Kombuini i Kimicha na długo zapamiętają dzień 24 kwietnia. O 20:27 czasu lokalnego spadły tam meteoryty kamienne – prawdopodobnie chondryty zwyczajne typu LL. Jeden z fragmentów o wadze ok. 200 g uszkodził dach domu, a później rozpadł się na kawałki przy uderzeniu w betonową podłogę. Znaleziono także okazy ważące kilka kilogramów!

Pod koniec kwietnia w Kenii spadło co najmniej 25 kg kosmicznych skał. Jak wynika z relacji świadków i informacji zdobytych przez kolekcjonerów meteorytów, 24 kwietnia słyszano trzy wybuchy podobne do wystrzałów z broni palnej, które poprzedził czerwonawy błysk. Mieszkańcy przerażeni zamknęli się w domach. „Myśleliśmy, że to koniec świata i modliliśmy się” – przyznał jeden z nich.

Największe meteoryty spadły w okolicach wioski Gatuto. Jeden z nich ważył 8 kg, a ponieważ wylądował w pobliżu zabudowań, został szybko znaleziony. Następnie znalazcy częściowo go rozłupali, dlatego okaz waży obecnie 7,4 kg. Inny meteoryt o wadze 6,2 kg spadł zaledwie 15 metrów od rodziny Gakere, która przebywała wtedy na zewnątrz. Następnego dnia wydobyto go z pola porośniętego młodą kukurydzą. Kilogramowy okaz leżał też przy drodze Kerugoya-Kaguma w Kimicha.

Okaz całkowity o wadze 6,2 kg / fot. John Higgins

Mimo światowej pandemii i ograniczeń logistycznych okazy z nowego, kenijskiego spadku, trafiły już w ręce kolekcjonerów. Posiadają je między innymi Amerykanie – John Higgins i Michael Farmer.

Mężczyzna wskazujący na dziurę wybitą w dachu przez 200-gramowy okaz / fot. iNooro TV

1 komentarz do “Meteoryty spadły na wioskę Gatuto w Kenii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *