Przejdź do treści

Duża asteroida minęła Ziemię i zaskoczyła naukowców. Było blisko!

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Buddy_Nath/Pixabay

Asteroida 2018 GE3 ma wielkość boiska piłkarskiego. W niedzielę przeleciała niedaleko naszej planety. Naukowcy odkryli ją dosłownie w ostatniej chwili dzięki projektowi Catalina Sky Survey. Asteroida minęła nasz glob w odległości 192 300 km. To zaledwie połowa dystansu między Ziemią a Księżycem!

Skała o wielkości 48 m x 110 m jest małym okruchem w kosmicznej skali, ale stanowi bardzo duże zagrożenie z ziemskiego punktu widzenia. Właśnie taki kawałeczek przeleciał obok naszej planety kilka dni temu.

Żeby uświadomić sobie skalę niebezpieczeństwa, wystarczy porównać go z meteorytem czelabińskim, który spadł w Rosji w 2013 roku. Ten meteoroid przed wejściem w atmosferę miał około 17 metrów średnicy, a doprowadził do uszkodzenia ponad 7 tys. budynków i ran u co najmniej 1500 osób!

Fakt, że asteroida 2018 GE3 została wykryta zaledwie kilka godzin przez największym zbliżeniem do Ziemi, może niepokoić.

Portal Live Science cytuje wypowiedź Paula Chodasa, pracownika Center for Near-Earth Object Studies w NASA, który rozwiewa obawy o kosmiczną katastrofę:

Asteroidy tego rozmiaru nieczęsto zbliżają się do Ziemi na taką odległość. Może raz lub dwa razy do roku.

To nie zmienia faktu, że gdyby 2018 GE3 weszła w naszą atmosferę i spadła na Ziemię w postaci meteorytu, mogłaby wywołać zjawisko podobne do katastrofy tunguskiej.

Jak dodaje NASA, udało się już skatalogować ok. 90 proc. asteroid o szerokości większej niż 140 m i znajdujących się w promieniu 7,5 mln km od Ziemi. Do zrobienia jest jeszcze wiele, ale na razie możemy spać spokojnie.

 

Źródło: Live Science

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *