Przejdź do treści

Taqtaq-e Rasoul, czyli spadek meteorytu w Iranie

Okaz w rękach Hameda Pourkhorsandi.

W Iranie spadł kolejny meteoryt w 2019 roku. Dwukilogramowy okaz został już przebadany i sklasyfikowany jako chondryt H5 o nazwie Taqtaq-e Rasoul. 

Jak czytamy w katalogu MetBull, do spadku doszło 10 sierpnia o godz. 7:50 czasu lokalnego. Mieszkańcy prowincji Kermanshah we wschodnim Iranie (ok. 4 km od granicy z Iranem) słyszeli głośne grzmoty i dźwięk przypominający przeloty dronów, a mieszkanka wioski Rasoul w Taqtaq-e była świadkiem lądowania kamienia na jej rodzinnym podwórku. W powietrze wzbił się kurz. Kobieta zadzwoniła po swojego syna, który po 20 minutach od spadku podniósł kamień i wezwał policję. 

Poszukiwania innych fragmentów nie były możliwe ze względu na zaminowanie terenu. Podjęto kilka prób przeszukania okolic domu – bezskutecznie.

Meteoryt został rozbity na kilka kawałków, a drobne okruchy o łącznej wadze ok. 45 g przebadał dr Hamed Pourkhorsandi z Université libre de Bruxelles. Masa główna o wadze ok. 1 kg pozostaje w rękach znalazców, policja ma pod opieką ok. 650 g nowego meteorytu, a ok. 260 g posiada w kolekcji Hojat Kamali. Pozostałe fragmenty o łącznej wadze kilkudziesięciu gramów trafiły do instytucji naukowych.

Fotografia okazu w miejscu spadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *