Przejdź do treści

Szwecja: Znamy prawdopodobny obszar spadku meteorytów po bolidzie z 7 listopada

Potencjalny obszar spadku meteorytów w Szwecji po bolidzie z 7 listopada / oprac. Jim Goodall (Strewnify)

7 listopada o 21:27 w krajach skandynawskich obserwowano bolid jaśniejszy od Księżyca, któremu towarzyszyły dźwięki „odległego wybuchu” i „dudnienie podobne do burzy lub motocykla”. Spadek meteorytów w Szwecji jest bardzo prawdopodobny.

Z danych zgromadzonych przez Norsk Meteornettverk wynika, że meteoroid zgasł na wysokości 17 km, przelatując 45 km na zachód od Uppsali. Jego prędkość początkowa wynosiła 17,4 km/s, a ponieważ spadał pod kątem 70,4 stopnia względem ziemi i został zarejestrowany na kilku nagraniach, Jim Goodall z portalu Strewnify był w stanie zasymulować potencjalny obszar spadku meteorytów! Kliknij tutaj, by pobrać mapę w formacie KMZ.

Wybuch meteoroidu w atmosferze został również wykryty przez cztery stacje Międzynarodowego Systemu Monitorowania (IMS), który czuwa nad przestrzeganiem zakazu przeprowadzania prób jądrowych. Eksplozja wyzwoliła energię równą 180 t TNT, co po uzupełnieniu danymi zgromadzonymi przez Norsk Meteornettverk pozwoliło oszacować wagę meteoroidu na 5 ton i sugeruje średnicę obiektu ok. 1,5 metra.

Tak bolid wyglądał z miasta Larvik, położonego niedaleko stolicy Norwegii
A tutaj nagranie bolidu z Finlandii

Źródła:
International Meteor Organization
Strewnify.com

2 komentarze do “Szwecja: Znamy prawdopodobny obszar spadku meteorytów po bolidzie z 7 listopada”

  1. Pingback: Scipioville, New York, USA | Strewnify

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *