W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania superbolidu, który był widoczny 21 czerwca nad południowo-zachodnią Rosją! Kilka dni później na polach w obwodzie lipieckim znaleziono pierwsze fragmenty nowego meteorytu…
Mieszkańcy obwodu lipieckiego i tulskiego obserwowali niezwykłe zjawisko nad ranem, około godz. 4:15 czasu lokalnego. Na niebie pojawił się bardzo jasny błysk, który pozostawił po sobie smugę dymu. Superbolid został nagrany przez rejestrator samochodowy i za pomocą telefonów komórkowych. Świadkowie relacjonują, że słyszeli odgłos wybuchu, a szyby trzęsły się w oknach.
Jasność superbolidu oraz smuga dymu widoczna na niebie jeszcze kilkadziesiąt minut po przelocie wskazywały, że w atmosferę weszło ciało, które bez trudu dotarło do powierzchni Ziemi.
Ślad bolidu został też zarejestrowany z kosmosu. Uwiecznił go jeden z satelitów meteorologicznych.
Kilkumetrowa, kosmiczna skała mknęła przez atmosferę z prędkością 14,4 km/s i leciała pod bardzo ostrym kątem. Co za tym idzie, szybko wytracała swoją masę i prędkość. Największa fragmentacja miała miejsce na wysokości około 27 km. Po kilku dniach okazało się, że meteoryty spadły w obwodzie lipieckim, niespełna 300 km na wschód od granicy z Ukrainą i Białorusią.
Te sensacyjne wiadomości podał między innymi portal EANEWS.RU. Jak czytamy w jednym z artykułów, naukowcy Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znaleźli już kilka okazów, w tym przepiękny meteoryt orientowany, a nawet indywidualny okaz o wadze ponad 500 g.
Eksplozja asteroidy w atmosferze wyzwoliła energię równą 2,8 kT. To około 18% energii bomby atomowej z Hiroszimy! Można więc śmiało założyć, że 21 czerwca w Rosji spadło dużo więcej meteorytów. Wstępne kalkulacje mówią nawet o kilkudziesięciu kilogramach kosmicznej materii!
Ile z tego zostanie znalezione? Wkrótce się przekonamy…
Aktualizacja – 5 lipca 2018 r.
Jak czytamy na stronie Karmaka Meteorites, wstępne badania okazów znalezionych po superbolidzie w obwodzie lipieckim wskazują, że to chondryt L6. Dla nowego meteorytu zaproponowano nazwę „Ozerki” od miejscowości w pobliżu elipsy spadku.
W przysłowiowym międzyczasie pierwsze okazy tego meteorytu wylądowały na eBayu…
Aktualizacja – 20 lipca 2018 r.
Nieoficjalne informacje potwierdziły się w stu procentach. Nowy meteoryt z Rosji został sklasyfikowany pod nazwą Ozerki. Naukowcy wykazali, że to chondryt L6, czyli bardzo popularny typ meteorytu kamiennego. Łączna waga znalezionych fragmentów wyniosła 6,5 kg.
Odnalezienie, zebranie i zbadanie fragmentów zajęło w sumie niespełna miesiąc. To naprawdę piorunujące tempo!
Dziś stosowny wpis ukazał się już w katalogu MetBull.
Czekam na filmy, zdjęcia i Wasze informacje!
Można je słać na adres e-mail: kontakt@skarbykosmosu.pl
Wstępne obserwacje wskazują, że jest to chondryt zwyczajny H6.