Przejdź do treści

Oued Sfayat. Nowy meteoryt z Algierii

fot. Daniel Sheikh

Od dłuższego czasu wśród kolekcjonerów meteorytów krążyła informacja o spadku meteorytu kamiennego w Algierii. Doniesienia te oficjalnie potwierdzono 26 września, gdy w katalogu MetBull pojawił się Oued Sfayat – nowy chondryt H5.

Okoliczności obserwowanego bolidu i znaleziska zostały dość szczegółowo ujęte w samym katalogu. Meteor zaobserwowano 16 maja 2019 r. o godz. 21:00 czasu lokalnego z obozu Dakhla w Tindouf. Zdaniem świadków, poruszał się z zachodu na wschód, był stosunkowo wolny i spadał pod niewielkim kątem.

Następnego dnia jeden z pasterzy przebywających w obozie wyruszył na poszukiwania, gdzie miał natknąć się na pierwszy, 80-gramowy fragment ze świeżą skorupą obtopieniową i jasnoszarnym wnętrzem poprzecinanym ciemniejszymi żyłkami szokowymi. Było to około 70 km na wschód od Dakhla.

fot. Daniel Sheikh

Kilka dni później ponownie odwiedził okolicę z innymi pasterzami, by odnaleźć pozostałe fragmenty. Wyprawa ponownie zakończyła się sukcesem. Przez kilka miesięcy, aż do końca lipca, znaleziono łącznie 6 kg świeżych chondrytów H5. Większość z nich ważyła od 10 do 60 g, jednak były także większe okazy indywidualne rzędu kilkuset gramów.

Część znalezisk sprzedano dwóm dilerom meteorytów, od których 2.6 kg odkupił Youssef Bennani – inicjator oficjalnej klasyfikacji. Masa główna pozostaje w rękach znalazców.

Kamienie mają jasny, kredowy matriks z żyłkami szokowymi i obfite wtrącenia metaliczne przypominające sznurki, które często wystają ze skorupy obtopieniowej. Na niektórych kamieniach metaliczne inkluzje stopiły się i wyglądają tak, jakby ściekały ze skorupy – opisuje Gary Fujihara, który posiada na sprzedaż wiele fragmentów Oued Sfayat.

W kuluarach mówi się, że to nie jedyny świeży spadek w tej części świata. Do innych miało dojść na terenie Maroka. O szczegółach poinformuję, gdy tylko uda się potwierdzić podstawowe fakty. Niestety nie zawsze można wierzyć na słowo sprzedawcom meteorytów z Maroka i Algierii – bywa, że ich relacje różnią się od siebie, a świeże znaleziska są uznawane za „spadek” nawet wtedy, gdy nie były obserwowane. To wymaga odsiewania ziarna od plew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *