Oued Sfayat. Nowy meteoryt z Algierii

fot. Daniel Sheikh

Od dłuższego czasu wśród kolekcjonerów meteorytów krążyła informacja o spadku meteorytu kamiennego w Algierii. Doniesienia te oficjalnie potwierdzono 26 września, gdy w katalogu MetBull pojawił się Oued Sfayat – nowy chondryt H5.

Okoliczności obserwowanego bolidu i znaleziska zostały dość szczegółowo ujęte w samym katalogu. Meteor zaobserwowano 16 maja 2019 r. o godz. 21:00 czasu lokalnego z obozu Dakhla w Tindouf. Zdaniem świadków, poruszał się z zachodu na wschód, był stosunkowo wolny i spadał pod niewielkim kątem.

Następnego dnia jeden z pasterzy przebywających w obozie wyruszył na poszukiwania, gdzie miał natknąć się na pierwszy, 80-gramowy fragment ze świeżą skorupą obtopieniową i jasnoszarnym wnętrzem poprzecinanym ciemniejszymi żyłkami szokowymi. Było to około 70 km na wschód od Dakhla.

fot. Daniel Sheikh

Kilka dni później ponownie odwiedził okolicę z innymi pasterzami, by odnaleźć pozostałe fragmenty. Wyprawa ponownie zakończyła się sukcesem. Przez kilka miesięcy, aż do końca lipca, znaleziono łącznie 6 kg świeżych chondrytów H5. Większość z nich ważyła od 10 do 60 g, jednak były także większe okazy indywidualne rzędu kilkuset gramów.

Część znalezisk sprzedano dwóm dilerom meteorytów, od których 2.6 kg odkupił Youssef Bennani – inicjator oficjalnej klasyfikacji. Masa główna pozostaje w rękach znalazców.

Kamienie mają jasny, kredowy matriks z żyłkami szokowymi i obfite wtrącenia metaliczne przypominające sznurki, które często wystają ze skorupy obtopieniowej. Na niektórych kamieniach metaliczne inkluzje stopiły się i wyglądają tak, jakby ściekały ze skorupy – opisuje Gary Fujihara, który posiada na sprzedaż wiele fragmentów Oued Sfayat.

W kuluarach mówi się, że to nie jedyny świeży spadek w tej części świata. Do innych miało dojść na terenie Maroka. O szczegółach poinformuję, gdy tylko uda się potwierdzić podstawowe fakty. Niestety nie zawsze można wierzyć na słowo sprzedawcom meteorytów z Maroka i Algierii – bywa, że ich relacje różnią się od siebie, a świeże znaleziska są uznawane za “spadek” nawet wtedy, gdy nie były obserwowane. To wymaga odsiewania ziarna od plew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *