Przejdź do treści

Nowe, gigantyczne okazy Moraska. Ważą 271 kg i 180 kg

Nasz żelazny skarb sprzed tysięcy lat nie daje o sobie zapomnieć. Poszukiwaczom udało się odnaleźć kolejne, gigantyczne okazy meteorytu Morasko. Ważą 271 kg i 180 kg, co sprawia, że są okazami nr 1. i nr 3. w całej historii poszukiwań!

Pod koniec ubiegłego roku, Łukasz i Magda – para niestrudzonych poszukiwaczy – znalazła w Morasku ogromny okaz meteorytu żelaznego (oktaedryt gruboziarnisty, IAB-MG). Okazało się, że razem ze zwietrzeliną waży 180 kg. Taki wynik dał mu wówczas drugie miejsce pod względem wagi wśród wszystkich, znanych fragmentów z Moraska.

Szczęśliwi znalazcy 180-kilogramowego Moraska to prawdziwi specjaliści w dziedzinie poszukiwań tego meteorytu. W 2012 roku wykopali największy okaz w historii, który waży (sic!) ponad 261 kg. Był on najcięższym meteorytem w Polsce i czwartym w Europie, ALE…

Mamy rekordowy okaz!

Nie zdążyły ucichnąć echa informacji o znalezieniu 180-kilogramowego fragmentu, a za sprawą Jana Woreczko pojawiła się w internecie wieść o kolejnym znalezisku. Tym razem REKORDOWYM.

Andrzej Owczarzak i Michał Nebelski wydobyli z ziemi 271 kg okaz! To najcięższy meteoryt Morasko w historii. Znalazcy przekornie nazwali go… „Kruszynką”.

Okaz ma częściowo zachowaną skorupę obtopieniową i jest pokryty przepięknymi, głębokimi regmagliptami, czyli wgłębieniami, które powstały podczas przelotu meteoroidu przez atmosferę. Patrząc na zdjęcia aż trudno uwierzyć, że meteoryt Morasko liczy sobie kilka tysięcy lat. Po oczyszczeniu z ziemi, brudu i rdzy wygląda tak, jakby spadł stosunkowo niedawno. Można spędzić naprawdę dużo czasu na podziwianiu każdego szczegółu tego ogromnego fragmentu. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę go na żywo…

Tak wygląda najcięższy meteoryt Morasko w historii. Waży 271 kg!

Nie ma rekordu, którego nie dałoby się pobić. Zaczął Krzysztof Socha – 164 kg. Długo był to rekord nie pobity. Aż duet Magda i Łukasz zostawili wszystkich w tyle ze swoim 261 kg kolosem. Później inny duet Andrzej i Michał nadrabiali dystans i znaleźli „tylko” 174 kg. Taki wynik wskazywał, że poszukiwacze nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Niedawno Magda i Łukasz odzyskali 2 miejsce na podium – 180 kg – ale na długo to nie wystarczyło. Rywalizacja trwała i musiało to w końcu doprowadzić do udanego pobicia Rekordu. Już można ten news ogłosić wszem i wobec! Jest nowy Rekordowy okaz meteorytu Morasko! – podsumowuje Jan Woreczko.

Niesamowite rzeczy dzieją się w Morasku, a dla wielu miłośników meteorytów w naszym kraju są radością tak wielką, że aż trudną do opisania.

Nawet nie próbuję sobie wyobrazić jakie skarby skrywa jeszcze ta ziemia i co czują sami znalazcy…

Więcej o meteorycie Morasko można przeczytać TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *