W meteorycie księżycowym NWA 2727 japońscy naukowcy odkryli minerał, który powstaje przy udziale wody! To kolejny dowód, że pod powierzchnią Księżyca mogą znajdować się jej lodowe zasoby. Badacze snują wizje o wykorzystaniu tej zamarzniętej cieczy do przyszłych wypraw kosmicznych.
Niezwykły minerał, który zdradził obecność wody na Księżycu, to moganit. Zespół naukowców z Uniwersytetu Tohoku odkrył go w meteorycie znalezionym na Saharze w 2005 roku (NWA 2727, lunar basalt/gabbro breccia, TKW: 191,2 g).
Pod pewnymi względami moganit przypomina ziemski kwarc, ale obecność takiego kryształu w meteorycie z Księżyca wykazano po raz pierwszy.
Masahiro Kayama, który przewodził japońskim badaczom uważa, że moganit ukształtował się na powierzchni Księżyca. Znajdująca się tam woda wyparowała pod wpływem silnego nasłonecznienia. To nie wyklucza jednak, że woda pod postacią lodu wciąż znajduje się w księżycowym gruncie!
To nie pierwszy raz…
Wcześniej obecność lodu wodnego na Księżycu wykazały badania prowadzone przez NASA, a konkretniej misja sondy LCROSS. Specjalny próbnik uderzył w powierzchnię naszego naturalnego satelity i wzniecił tumany pyłu. Druga część satelity przebadała skład drobinek wyrzuconych w powietrze i przekazała na Ziemię bezcenne wyniki. Po czterech minutach również rozbiła się o powierzchnię Księżyca.
Natomiast indyjski próbnik Chandrayaan-1 zarejestrował obecność wody w cienkiej atmosferze nad powierzchnią Księżyca.
Wodne perspektywy
Odkrywcy moganitu w meteorycie NWA 2727 szacują, że księżycowa gleba zawiera 0,6 proc. wodnego lodu. To oznacza, że z metra sześciennego gruntu teoretycznie da się tam wydobyć 6 litrów życiodajnej cieczy. Bardzo dużo!
Jeżeli ludzie zbudują na Księżycu swoją bazę, to każdy litr wody będzie miał znaczenie…
Źródło: Masahiro Kayama i in. Discovery of moganite in a lunar meteorite as a trace of H2O ice in the Moon’s regolith. Science Advances. 02 May 2018: Vol. 4, no. 5, eaar4378. DOI: 10.1126/sciadv.aar4378