Przejdź do treści

Meteoryt węglisty przebił dach w Indonezji

Masa główna meteorytu Sitahan Barat (prov.) o wadze 2,2 kg / fot. Smart News Tapanuli

1 sierpnia w osadzie Sitahan Barat położonej na terenie Sumatry Północnej doszło do spadku chondrytów węglistych. Jeden z okazów o wadze 2,2 kg przebił dach w domu, a kolejne fragmenty znaleziono na polu ryżowym.

Znalazca największego okazu to Josua Hutagalung, 33-letni mężczyzna zajmujący się wykonywaniem trumien. To właśnie jego dom został uszkodzony przez meteoryt. Według relacji znalazcy, ogromny huk rozległ około godz. 16:00 czasu lokalnego – Josua przebywał wtedy w tylnej części domu i pracował nad kolejną trumną. Kilka minut później od pracy ponownie oderwał go bardzo głośny dźwięk – tym razem wskazujący na uderzenie ciężkiego przedmiotu o dach.

Meteoryt Sitahan Barat w miejscu spadku / fot. Josua Hutagalung

Wspólnie z żoną mężczyzna odkrył dziurę w krawędzi dachu i czarny kamień, który utworzył kilkunastocentymetrowe wgłębienie w miękkiej, błotnistej glebie. Meteoryt był ciepły jeszcze przez kilka kolejnych godzin.

Szkody spowodowane przez meteoryt / fot. Josua Hutagalung

Odłupany fragment dachu i winowajca / fot. Berita Tapanuli

3 sierpnia rodzina Hutagalung poinformowała media o swoim odkryciu – znalazca przyznał, że zdaje sobie sprawę z dużej wartości meteorytu, ale pragnie zachować go dla siebie jako „dobrą wróżbę”, która przyniesie szczęście rodzinie i całej jego wiosce oraz pozwoli w przyszłości spełnić marzenie o posiadaniu córki.

Rozmowa ze znalazcą w telewizji Smart News Tapanuli

Kosmiczne skarby w polu ryżowym

Po znalezieniu największego fragmentu meteorytu pojawiły się informacje o kolejnych okazach tkwiących w polu ryżowym położonym kilometr od uszkodzonego domu. Niestety meteoryty te zostały poważnie zniszczone podczas wydobywania ich z ziemi – ich waga oraz liczba nie jest znana.

Meteoryty wydobyte z pola ryżowego – wśród nich może być niewiele fragmentów o wadze kilkunastu lub kilkudziesięciu gram, ale reszta została roztarta niemal na proszek.

Źródła:
1. Karmaka Meteorites
2. tvOneNews
3. Smart News Tapanuli

1 komentarz do “Meteoryt węglisty przebił dach w Indonezji”

  1. No i mają we wsi liczoną od tego dnia Nową Erę! Muzułmaniacy zaś taki sam sobie wmurowali w Mauzoleum Mekki i chodzą wokół niego co roku zadeptując kilka-kilkanaście tysięcy sobie podobnych „naukowców”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *