Meteoryt Tarda – nowy spadek chondrytów węglistych C2-ung!

Drobne fragmenty meteorytu Tarda. Widoczne niewielkie inkluzje CAI / fot. Aziz Habibi

Setki, a nawet tysiące „węgielków” posypało się na rozgrzane piaski Sahary. Nie było to jednak sierpniowe grillowanie, a deszcz meteorytów – rzadko spotykanych chondrytów węglistych typu C2-ung!

Bolid pojawił się 25 sierpnia około 14:30 i był obserwowany z południowej części Maroka. Poszukiwacze ruszyli w teren bardzo szybko, a pierwszy okaz znaleziono już dzień po spadku. W kolejnych tygodniach pustynia była wręcz przesiewana na obszarze o długości ok. 3 km. Wysiłek się opłacił – znaleziono ogromną liczbę drobniutkich kamyczków o wadze od 0,1 g do 99 g. Wszystkie znaleziska ważą około 4 kg. Niektóre z nich mają orientowany kształt, a na krawędziach spływu zdarzają się przebarwienia skorupy obtopieniowej z czarnego na niebieski.

Meteoryt został przebadany i sklasyfikowany 14 października jako Tarda – chondryt węglisty C2-ung. Znalezione kamyczki ważą od 0,1 g do 99 g i mimo nieznacznej wagi, wiele z nich przetrwało trudy lądowania pozostając okazami całkowitymi.

Podobnie jak inne chondryty C2, meteoryt Tarda jest bardzo kruchy i posiada we wnętrzu drobne, białe inkluzje. Kontakt z wodą lub alkoholem sprawia, że okazy niemal natychmiast się rozpadają. Wydzielają też zapach porównywany ze smołą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *