Przejdź do treści

Meteoryt Tarda – nowy spadek chondrytów węglistych C2-ung!

Drobne fragmenty meteorytu Tarda. Widoczne niewielkie inkluzje CAI / fot. Aziz Habibi

Setki, a nawet tysiące „węgielków” posypało się na rozgrzane piaski Sahary. Nie było to jednak sierpniowe grillowanie, a deszcz meteorytów – rzadko spotykanych chondrytów węglistych typu C2-ung!

Bolid pojawił się 25 sierpnia około 14:30 i był obserwowany z południowej części Maroka. Poszukiwacze ruszyli w teren bardzo szybko, a pierwszy okaz znaleziono już dzień po spadku. W kolejnych tygodniach pustynia była wręcz przesiewana na obszarze o długości ok. 3 km. Wysiłek się opłacił – znaleziono ogromną liczbę drobniutkich kamyczków o wadze od 0,1 g do 99 g. Wszystkie znaleziska ważą około 4 kg. Niektóre z nich mają orientowany kształt, a na krawędziach spływu zdarzają się przebarwienia skorupy obtopieniowej z czarnego na niebieski.

Meteoryt został przebadany i sklasyfikowany 14 października jako Tarda – chondryt węglisty C2-ung. Znalezione kamyczki ważą od 0,1 g do 99 g i mimo nieznacznej wagi, wiele z nich przetrwało trudy lądowania pozostając okazami całkowitymi.

Podobnie jak inne chondryty C2, meteoryt Tarda jest bardzo kruchy i posiada we wnętrzu drobne, białe inkluzje. Kontakt z wodą lub alkoholem sprawia, że okazy niemal natychmiast się rozpadają. Wydzielają też zapach porównywany ze smołą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *