Przejdź do treści

Meteoryt przebił blaszany dach w Wietnamie

fot. Dustin Dickens (za zgodą)

30 listopada w pobliżu miasta Ho Chi Minh spadł meteoryt kamienny. Okaz przebił blaszany dach, a uderzając w betonowy chodnik rozłamał się na dwie części. Ważą one 88 g i ok. 20 g.

Miejsce znalezienia meteorytu leży zaledwie 20 km od przedmieść Ho Chi Minh (dawniej: Sajgon), czyli drugiego co do wielkości miasta Wietnamu. Poszukiwania kolejnych fragmentów nie są łatwe. W rejonie spadku znajduje się wiele zabudowań i prywatnych działek, których bacznie pilnują ich właściciele.

Jedyny znaleziony dotąd okaz jest prawdopodobnie chondrytem typu H, o dużej zawartości żelaza. Można go także zakwalifikować do grona hammerów, czyli meteorytów, które wyrządziły na Ziemi określoną szkodę materialną.

Informację o nowym meteorycie w Wietnamie potwierdziło dwóch członków IMCA (International Meteorite Collectors Association) – Dustin Dickens i Mark Lyon, którzy spotkali się ze znalazcą oraz przeprowadzili oględziny miejsca spadku. Kolekcjonerzy wstrzymali się jednak z zakupem jakichkolwiek fragmentów. Ich właściciel zażądał ceny rzędu 30 tys. USD za cały okaz, podczas gdy spodziewano się raczej kilkudziesięciu dolarów za gram (zazwyczaj świeże spadki chondrytów kosztują mniej więcej 30 USD/g).

Okaz pozostaje w rękach pierwszego właściciela. Nie wiadomo czy i kiedy możliwe będzie jego zbadanie.

fot. Dustin Dickens (za zgodą)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *