Przejdź do treści

Asteroidy mogą dostarczać wodę na planety

R. Terik Daly, Peter H. Schultz. The delivery of water by impacts from planetary accretion to present. / DOI: 10.1126/sciadv.aar2632

Ronald Terik Daly i Peter H. Schultz – naukowcy z Uniwersytetu Browna i Uniwersytetu Johna Hopkinsa – przeprowadzili niesamowity eksperyment. Strzelali pociskami imitującymi meteoryty w skały wulkaniczne.

Dzięki temu sprawdzili w jaki sposób asteroidy mogą dostarczać wodę na planety. Specjalne mini-pociski osiągały prędkości bliskie 18 tys. km/h podczas eksperymentu.

Meteoryty stworzone przez naukowców miały skład podobny do chondrytów węglistych, które – jak wiadomo – skrywają w swoim wnętrzu sporo życiodajnej wody (maksymalnie 20 proc. objętości). Bombardowania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych wykazały, że nawet 30 proc. wody z asteroid może przetrwać takie uderzenie!

Gdzie ta woda?

Kiedy naukowcy strzelali swoimi mini-meteorytami w mini-planetki, zauważyli, że znaczna część wody z pocisków została uwięziona w skale. Chodzi tu zarówno o materiał, który został stopiony przez ciepło po uderzeniu, jak i materiał, który złączył się w niejednolity gruz, czyli w tzw. brekcję.

Woda może się stamtąd uwolnić, a następnie… pojawić w niespodziewanych miejscach, np. w niektórych kraterach Księżyca oraz na innych ciałach Układu Słonecznego. Ten mechanizm mógł też funkcjonować na pierwotnych planetach, gdy dopiero się formowały.

Sugerujemy, że para wodna dostanie się do roztopionego materiału i brekcji w miarę ich formowania. Tak więc mimo, że impaktor traci swoją wodę, to część zawsze udaje się odzyskać podczas stygnięcia nowego stopu – tłumaczył w wywiadzie Peter H. Schultz.

Wygląda na to, że nie tylko kometom zawdzięczamy życie na Ziemi. Powinniśmy być wdzięczni także wodonośnym asteroidom.

Dzięki takim eksperymentom naukowcy poznają mechanizmy kosmicznych kolizji i wyjaśniają w jaki sposób woda jest w stanie je przetrwać.


Źródło:
R. Terik Daly, Peter H. Schultz. The delivery of water by impacts from planetary accretion to present. Science Advances. 25 Apr 2018: Vol. 4, no. 4, eaar2632. DOI: 10.1126/sciadv.aar2632.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *