Aktualnostki Czytelnia

Superbolid w Rosji. Mamy „mundialowy” meteoryt!

Zrzut ekranu z filmu na portalu YouTube / https://www.youtube.com/watch?v=xzmh_u-QH7k

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania superbolidu, który był widoczny 21 czerwca nad południowo-zachodnią Rosją! Kilka dni później na polach w obwodzie lipieckim znaleziono pierwsze fragmenty nowego meteorytu…

Mieszkańcy obwodu lipieckiego i tulskiego obserwowali niezwykłe zjawisko nad ranem, około godz. 4:15 czasu lokalnego. Na niebie pojawił się bardzo jasny błysk, który pozostawił po sobie smugę dymu. Superbolid został nagrany przez rejestrator samochodowy i za pomocą telefonów komórkowych. Świadkowie relacjonują, że słyszeli odgłos wybuchu, a szyby trzęsły się w oknach.

Jasność superbolidu oraz smuga dymu widoczna na niebie jeszcze kilkadziesiąt minut po przelocie wskazywały, że w atmosferę weszło ciało, które bez trudu dotarło do powierzchni Ziemi.

Ślad bolidu został też zarejestrowany z kosmosu. Uwiecznił go jeden z satelitów meteorologicznych.

Kilkumetrowa, kosmiczna skała mknęła przez atmosferę z prędkością 14,4 km/s i leciała pod bardzo ostrym kątem. Co za tym idzie, szybko wytracała swoją masę i prędkość. Największa fragmentacja miała miejsce na wysokości około 27 km. Po kilku dniach okazało się, że meteoryty spadły w obwodzie lipieckim, niespełna 300 km na wschód od granicy z Ukrainą i Białorusią.

Fantastyczny, świeży okaz nowego chondrytu z Rosji. Widać regmaglipty i wzorową skorupę obtopieniową. / Zrzut ekranu z portalu LIPETSKTIME.RU

Te sensacyjne wiadomości podał między innymi portal EANEWS.RU. Jak czytamy w jednym z artykułów, naukowcy Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znaleźli już kilka okazów, w tym przepiękny meteoryt orientowany, a nawet indywidualny okaz o wadze ponad 500 g.

Zrzut ekranu z portalu LIPETSKMEDIA.RU (http://www.lipetskmedia.ru/news/view/102037-Fragmyenti_lipyetskogo.html)

Eksplozja asteroidy w atmosferze wyzwoliła energię równą 2,8 kT. To około 18% energii bomby atomowej z Hiroszimy! Można więc śmiało założyć, że  21 czerwca w Rosji spadło dużo więcej meteorytów. Wstępne kalkulacje mówią nawet o kilkudziesięciu kilogramach kosmicznej materii!

Ile z tego zostanie znalezione? Wkrótce się przekonamy…

Aktualizacja – 5 lipca 2018 r.

Jak czytamy na stronie Karmaka Meteorites, wstępne badania okazów znalezionych po superbolidzie w obwodzie lipieckim wskazują, że to chondryt L6. Dla nowego meteorytu zaproponowano nazwę „Ozerki” od miejscowości w pobliżu elipsy spadku.

Pierwsze okazy z tego spadku wylądowały już na eBayu.


Czekam na filmy, zdjęcia i Wasze informacje!
Można je słać na adres e-mail: kontakt@skarbykosmosu.pl

1 komentarz

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Zwróć uwagę na wymagane pola *