Przejdź do treści

Meteoryt Aba Panu. Nowy spadek z Nigerii już sklasyfikowany

Tak wygląda płytka meteorytu Aba Panu o wadze 3,72 g / fot. Skarby Kosmosu

Pod koniec sierpnia odebrałem przesyłkę z najświeższym meteorytem, jaki kiedykolwiek udało mi się zdobyć. W zgrabnie zapakowanym pakunku znajdowało się kilka płytek z okazu znalezionego w Nigerii. Meteoryt wylądował na Ziemi zaledwie kilka miesięcy wcześniej, 19 kwietnia 2018 roku.

Spadek meteorytu Aba Panu (dotychczas nazywanego Oyo lub Ibadan) odbił się w Nigerii bardzo szerokim echem. Początkowo sądzono, że doszło tam do trzęsienia ziemi. Dopiero później okazało się, że nad regionem Oyo eksplodował meteoroid, który wszedł w atmosferę z prędkością 20,9 km/s. Jego fragmentacja rozpoczęła się na wysokości 30 km. Fakt wtargnięcia dużego ciała w atmosferę ziemi zarejestrowała także NASA. Center for Near Earth Object Studies wykryło bolid dokładnie 19 kwietnia 2018 r. o godzinie 14:02:27 UT.

Wiele fragmentów meteorytów kamiennych wylądowało między wioskami Ipapo i Tede. Ze względu na eksplozję w wysokich partiach atmosfery, elipsa rozrzutu okazała się bardzo duża, a meteoryty znajdowano też w wielu innych, sąsiednich obszarach.

Pozory mylą

Po świeżych meteorytach spodziewamy się czarnej skorupy obtopieniowej… ale nie tym razem. Trajektoria spadku w połączeniu z niezwykłą twardością skalnego materiału doprowadziła do tego, że niektóre okazy są wręcz pozbawione charakterystycznej skorupy. Poszczególne fragmenty ważą od 30 g do nawet 40 kg. Mają zwykle krągły kształt i niewiele regmagliptów. Niedoświadczony poszukiwacz mógłby zupełnie ominąć takie kamienie, a to ogromny błąd.

Ustawienie meteorytu „pod światło” ukazuje błyszczące drobinki kosmicznego żelaza / fot. Skarby Kosmosu

Gdzie są fragmenty Aba Panu?

W rękach nigeryjskiego rządu znajdują się okazy o łącznej wadze 100 kg. Tak wynika z dokumentacji fotograficznej oraz przybliżonych szacunków. Sporo meteorytów Aba Panu mają również dwaj słynni kolekcjonerzy i poszukiwacze – Michael Farmer oraz Moritz Karl (łącznie 50 kg). Natomiast 7,74 kg nowego meteorytu udało się też nabyć Ericowi Twelkerowi i badaczom Arizona State University (242 g).

Na podstawie fotografii szacuje się, że rząd Nigerii przejął okazy ważące 100 kg, choć ta masa jest niepewna. Biorąc pod uwagę rozmiar spadku i powierzchnię rozrzutu okazów, łączna waga Aba Panu mogła wynieść około 160 kg.

Meteoryt oficjalnie sklasyfikowany

Aba Panu przeszedł już szczegółowe badania. Ich wyniki zostały opublikowane w katalogu MetBull i nie pozostawiają wątpliwości, że to chondryt L3 – meteoryt kamienny o doskonale widocznych chondrach i średniej zawartości żelaza. Na przekroju dominuje szarość. Znajdziemy tam chondry o wielkości do 4 mm, lśniące płatki metalu oraz sporadyczne żyłki szokowe.

Fantastycznie jest mieć ten kawałeczek kosmosu w swojej kolekcji. 🙂 Wy też możecie! Napiszcie pod adres: kontakt@skarbykosmosu.pl, a błyskawicznie postaram się pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *