Przejdź do treści

Ciekawe znalezisko na szkockiej wyspie Skye. Mogła powstać dzięki meteorytowi

fot. masher2/Flickr.com (http://flickr.com/photos/martinlatter/9777533/) CC-BY-SA 2.0

W grudniu ubiegłego roku naukowcy odkryli „obce” minerały na wyspie Skye. To najprawdopodobniej miejsce uderzenia meteorytu w czasach prehistorycznych. Sprawa jest na tyle intrygująca, że postanowiłem napisać o niej kilka słów.

Podczas badań zastygłej lawy, zespół geologów z Birbeck University of London natknął się na osbornit. To minerał, który do tej pory był znany wyłącznie z kosmicznych próbek, zebranych podczas misji NASA (np. pył z komety Wild 2). Początkowo naukowcy myśleli, że to zupełnie inny minerał, ignimbryt, ale badania przy użyciu mikrosondy elektronowej potwierdziły pozaziemskie pochodzenie struktury.

Dlaczego powinno to zainteresować miłośników meteorytów? Przede wszystkim dlatego, że osbornit nie uległ stopieniu i wszystko wskazuje na to, że jest oryginalną, prastarą częścią meteorytu! Naukowcy piszą w swojej pracy, że uderzenie meteorytu miało miejsce w środkowym paleocenie, czyli około 60 mln lat temu. To pierwsze tego typu odkrycie w tamtym regionie.

Teraz eksperci z Birbeck University of London zastanawiają się, gdzie konkretnie uderzył meteoryt. Prawdopodobnie to właśnie jego spadek przyczynił się do wypływu lawy wulkanicznej. Szanse na potwierdzenie tej hipotezy są duże, bo oba zjawiska zaszły w tym samym czasie. Dodatkowym dowodem ma być fakt, że naukowcy znaleźli osbornit również na stanowisku geologicznym położonym 7 km dalej.

Obszar prac geologicznych na wyspie Skye (czwartej co do wielkości na Wyspach Brytyjskich) jest stromy i bardzo podmokły. Tym większa jest radość badaczy, którym należy się ogromny szacunek za taplanie się po uda w świeżym błotku. 🙂

Po bardziej szczegółowe, naukowe informacje na ten temat, odsyłam do artykułu źródłowego.

 

Źródło: Discovery of a meteoritic ejecta layer containing unmelted impactor fragments at the base of Paleocene lavas, Isle of Skye, Scotland. Simon M. Drake, Andrew D. Beard, Adrian P. Jones, David J. Brown, A. Dominic Fortes, Ian L. Millar, Andrew Carter, Jergus Baca, Hilary Downes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *