Aktualnostki Czytelnia

Błysk, huk i spadek meteorytu na Kubie

Symulacja bolidu autorstwa Carlosa Augusto Di Pietro i fotografia pięknego okazu z liniami spływu!

Światowe media podały informację o pierwszym spadku meteorytu w 2019 roku! Doszło do niego 1 lutego w zachodniej części Kuby, nieopodal małego miasta Viñales w prowincji Pinar del Río, po dziennym bolidzie. Kamienie z kosmosu uszkodziły co najmniej jeden dom, więc mamy do czynienia z tzw. hammerem.

Oślepiający i głośny bolid zaskoczył obserwatorów

Długi ślad pozostawiony przez superbolid.

Superbolid poruszał się z południa na północ i dzięki doskonałej, słonecznej pogodzie, był widoczny od wysokości 33 km także z Florydy. Po przelocie błękitne niebo przecinała długa smuga dymu. Kilka minut po błysku rozległ się głośny, pojedynczy huk. To efekt eksplozji meteoroidu w atmosferze na wysokości 27,3 km, która wyzwoliła energię równą wybuchowi 1400 ton TNT. Po niej na Ziemię spadły liczne, kamienne fragmenty.

Potężny grom dźwiękowy słychać w 47 sekundzie poniższego nagrania (polecam nieco wyciszyć dźwięk w komputerze lub telefonie):

Ile spadło? Tego nikt nie chce przyznać

Na podstawie zdjęć można się spodziewać kolejnego, świeżego chondrytu L lub LL o łącznej wadze od kilku do kilkunastu kilogramów. TKW jest trudne do określenia na podstawie relacji świadków, gdyż muszą się oni ukrywać ze swymi znaleziskami.

Jeden ze znalezionych okazów. Ma dobrze zachowaną skorupę obtopieniową i ślady po uderzeniu w dachówki.

Kilka dni po spadku meteorytu służby rządowe i policja zaczęły rekwirować meteoryty. Elipsa, która znajduje się na terenie Parku Narodowego Viñales, jest pilnie strzeżona. Nie brakuje też relacji o siłowym wchodzeniu do domów celem ich przeszukania. Znalazcy nie nacieszą się więc kosmicznymi kamieniami. Reżim uznał je za swoją własność.

Wstępne oględziny

4 lutego na portalu cubadebate.cu ukazała się analiza autorstwa Manuela A. Iturralde Vinent, sugerująca że nowy meteoryt z Kuby ma „achondrytowe” wnętrze, z czym nie można się zgodzić, bo na zdjęciach okaz widać chondry. Mocno przeobrażone, ale widać! 🙂 Wiarę można dać za to informacjom o obecności oliwinu i piroksenu na przełamie, a także śladowych ilości chromitu.

Zdjęcie płytki meteorytu z Viñales w świetle spolaryzowanym / fot. Manuel A. Iturralde Vinent

Potrzebne są jednak dalsze analizy minerałów z użyciem bardziej wyrafinowanych metod, niż tylko obserwacje mikroskopowe. 🙂

Piękne, niejednorodne wnętrze okazu! / fot. Manuel A. Iturralde Vinent

Pozostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Zwróć uwagę na wymagane pola *